Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Styl Skandynawski - czym jest?

Jasne kolory

Skandynawowie przez większość roku muszą zmagać się z małą ilością naturalnego światła. Dlatego ich wnętrza wypełnia biel i jasne kolory - na przykład odcienie szarego, beżu, ale też pastele. Dodatkiem jest czerń lub złoto, które może występować zarówno na tkaninach, jak i na meblach, dodając szyku i elegancji. Ogólna zasada jest taka, że ma być jasno i estetycznie. Styl skandynawski pozwala więc na stworzenie rozświetlonych pomieszczeń - pięknych i harmonijnie urządzonych.

Odpowiednie oświetlenie

Kolory to nie wszystko - ważne jest też dopasowane do wystroju oświetlenie, łączące w sobie prostotę i nowoczesny design. Do stylu skandynawskiego pasują lampy klasyczne, ale też retro i te stylizowane na industrialne. Powinno ich być tyle, by w pomieszczeniu panował blask - także po zmroku. Konieczne jest ich staranne wkomponowanie w daną przestrzeń i zachowanie odpowiedniej kolorystyki.

Naturalne materiały

W pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim nie może zabraknąć naturalnych produktów, takich jak elementy wykonane z drewna. Pojawia się ono między innymi na podłogach, ale może wystąpić w różnych postaciach. Imponująco wyglądają surowe, drewniane stoły lub wielkie łoża stworzone z tego materiału. Dopełnieniem są elementy kamienne - donice, blaty lub wazony. Z tkanin dominuje bawełna - przyjemna w dotyku i neutralna, a także len i juta.

Harmonijne wzory

Jakie są inne cechy stylu skandynawskiego? Przede wszystkim jest to szeroko pojęta harmonia, czyli brak udziwnień i ekstrawagancji. Dopuszczalne są natomiast geometryczne wzory - popularna jest czarno-biała kratka, mozaiki w tym kolorze, a także pasy i inne, regularnie powtarzające się motywy. Doskonale prezentują się na różnego rodzaju dodatkach, takich jak poduszki czy ceramika. Jednak tych nie ma zbyt wiele, bo Skandynawowie stawiają na minimalizm.

Idealny ład

W domach na północy wystrój jest bardzo wyważony, a ich mieszkańcy na pewno nie mają tendencji do zbieractwa. Kochają natomiast przestrzeń, ład i porządek, który tym łatwiej utrzymać, im mniej w pokojach jest sprzętów i bibelotów. Te ostatnie praktycznie w ogóle nie mają u nich prawa bytu. Wszystko jest funkcjonalne i praktyczne, nastawione na wygodę i łatwość użytkowania. By jednak trochę ożywić te wnętrza, starannie dobiera się dodatki, takie jak:

  • żywe rośliny,
  • poduszki, narzuty, koce i pledy o grubym splocie,
  • wazony i naczynia.

Najczęściej są one w kontrastowych kolorach - z bielą i szarym świetnie komponuje się na przykład zielony. Sprawiają, że surowe wnętrze staje się bardziej przyjazne i przytulne.

Minimalizm i prostota

W Polsce styl skandynawski doceniany jest przede wszystkim przez osoby młode, które nie lubią nadmiaru i przepychu. Doskonale sprawdza się on w przestronnych apartamentowcach, domach i mieszkaniach o dużych oknach. Decydują się na niego przede wszystkim miłośnicy minimalizmu, których jest w naszym kraju coraz więcej. Jeśli też uważasz, że ważniejsze jest mieć, niż być - taki wystrój na pewno będzie pasował do Ciebie!

Różne odmiany

Najbardziej powszechny jest klasyczny styl skandynawski - jednak na przestrzeni lat był on modyfikowany na wiele sposobów. Wyróżniamy następujące jego odmiany:

  • styl nawiązujący do czasów gustawiańskich - występują w nim cięższe meble, jasne parkiety i dodatki o niejednorodnych fakturach,
  • wersja folk, czyli wiejska, w której pojawiają się własnoręcznie wykonane ozdoby - filcowe figurki ptaków i koni, plecione dywaniki, drewniane lampiony i świeczniki (to najbardziej barwna odsłona stylu skandynawskiego),
  • new nordic z pobielonymi, wykonanymi z jasnego drewna podłogami lub posadzką stylizowaną na drewno, jasnymi meblami i dekoracjami nawiązującymi do tradycyjnych ozdób (zaliczymy do nich makatki i poduszki),
  • scandi chic - idealny dla tych, którzy odrzucają swojskie klimaty na rzecz dyskretnej elegancji uzyskanej przy pomocy złota, mosiądzu, miedzi i luksusowych tkanin. W tej odmianie standardowa kolorystyka występuje w towarzystwie różu, błękitu i antracytu, a jako dodatki pojawiają się skóry,
  • dark nordic - wersja dla miłośników nieco ciemniejszych barw - w tej odmianie stylu skandynawskiego pojawia się szmaragdowy, antracytowy, granatowy i kobaltowy. Kolory te występują na dużych powierzchniach takich jak ściany czy meble wypoczynkowe.

Jak widać, omawiany styl nie jest jednorodny i można go dopasować zarówno do charakteru mieszkania, jak i do indywidualnych potrzeb.

Dlaczego warto?

Dobrze zaprojektowane wnętrze w stylu skandynawskim jest nie tylko ładne, ale też funkcjonalne - pozwala zastosować wiele praktycznych rozwiązań, na przykład służących do przechowywania ubrań i książek. Nie ma w nim nic przypadkowego - wszystko ma swoje miejsce. Dodatkowym atutem jest uzyskana przestrzeń - dzięki odpowiednim zabiegom i dużej ilości światła można optycznie powiększyć każde pomieszczenie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DPD) już od 199,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl